از ماهها قبل مقامات ارمنستان در خصوص انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان بر این نکته تاکید می کردند که تحولات مربوط به انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان را از نردیک دنبال می کنند .
در ماههای قبل از انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان نقض مکرر آتش بس و تبادل آتش در خطو ط تماس جمهوری آذربایجان و ارمنستان بشدن افزایش یافت . برخی از محافل سیاسی جمهوری آذربایجان بر این نکته تاکید می کردند که ارنستان و شبه نظامیان ارمنی از این طریق می کوشند که دولت باکو را در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان تحت فشار قرار دهند . شاید دولت باکو نیز با درک این موضوع مذاکراتی در سطح وزیر دفاع با ارمنستان انجام داد و در نتیجه از میزان نقش آتش بس در خطوط تماس کاسته شد . به باور کارشناسان ارمنستان از جمله کشورهایی است که ملاحظات ویژه ای در خصوص انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان دارد . چرا که کلان ترین مسایل جمهوری آذربایجان با ارمنستان گره خورده است و بی شک هر فردی که در جمهوری آذربایجان به قدرت می رسد ، در درجه اول مواضع اش در قبال ارمنستان اهمیت پیدا می کند . در روزهای قبل از انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان آرکادی غوکاسیان رئیس جمهوری خود خواند ه قره باغ بر نحوه تبلیغات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آذربا یجان واکنش نشان داد . اغلب نامزدها در تبلیغات خود بر لزوم کاربرد زور در مناقشه قره باغ تاکید می کردند . در نتیجه رئیس جمهور خودخوانده قره باغ بر آمادگی نظامی این منطقه برای مقابله اقدامات نظامی احتمالی باکو تاکید کرد .
با قطعی شدن پیروزی الهام علی اف فرزند رئیس جمهوری آذربایجان در انتخابات ریاست جمهوری ۱۵ اکتبر این کشور ، وزیر امورخارجه ارمنستان از این موضوع استقبال کرد . به گزارش فرانس پرس ، واردان اوسکانیان وزیر امورخارجه ارمنستان بتازگی تاکید کرد ، ارمنستان از پیروزی الهام علی اف استقبال میکند ، اما تصمیمی برای ارسال پیام تبریک به وی ندارد .ارمنستان از جمله کشورهایی بود که طی ماههای اخیر تحولات مربوط به انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان را از نزدیک دنیال می کند . چرا که از یک سال پیش از انتخابات جمهوری آذربایجان روند مذاکرات دو کشور در خصوص مساله قره باغ تحت تاثیر فضای انتخاباتی جمهوری آذربایجان قرار گرفت . بطوریکه این موضوع یکی از دلایل توقف مذاکرات روسای جمهوری آذربایجان و ارمنستان و انجام نشدن سفر برنامه ریزی شده روسای گروه مینسک برای ۱۸ و ۱۹ می گذشته به مکنطقه بوده است . در خصوص انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان مهمترین نگرانی که در ارمنستان وجود داشت این بود که در این انتخابات نیروهایی به قدرت رسند که موضعی متفاوت و تندتر از حیدر علی اف در مناقشه قره باغ داشته باشند . واقعیت این است که ارمنستان از روند کنونی مذاکرات صلح قره باغ با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا راضی است . چرا که این روند تاکنون باعث شده است که شرایط در جمهوری خود خوانده قره باغ بنفع ارمنستان تثبیت شود . از اینرو گزینه مطلوب برای مقامات ارمنستان در خصوص انتخابات ریاست جمهوری این بوده است که فردی در آذربایجان بقدرت رسد که از ادامه روند کنونی حمایت بکند . اهمیت این موضوع از آنجهت است که روسای جمهوری ‌آذربایجان و ارمنستان از سال ۱۹۹۹ با یکدیگر توافقات اعلام نشده ای بویژه در مذاکرات کی وست امریکا و پاریس داشته اند . ایروان تمایل دارد این توافقهای اولیه پیگیری شود . ازاینرو نیز وزیر امورخارجه ارمنستان ابراز امیدواری کرده است که با روی کار آمدن الهام علی اف مذاکرات صلح قره باغ به سرعت از سرگرفته شود . این موضوع مورد تایید الهام علی اف نیز می باشد . وی در سخنرانی های تبلیغاتی خود در مورد انتخابات در هفته های اخیر بارها بر حل مناقشه قره باغ از طرق مسالمت آمیز تایکد کرده است و بر خلاف اغلب نامزدهای انتخاباتی از تاکید بر کاربرد زور در حل مناقشه قره باغ خودداری کرده است . از اینرو نیز از دو سه ماه پیش بویژه از زمان انتصاب الهام علی اف به نخست وزیر ی جمهوری آذربایجان در اوت گرشته ، برخی از محافل سیاسی ارمنستان نتوانستد خرسندی خود را از به قدرت رسیدن الهام علی اف پنهان کنند . اظهارات اخیر واردان اوسکانیان و همچنین اظهارات «سرژ سرکیسیان » وزیز دفاع ارمنستان در استقبال از به قدرت رسیدن الهام اف نیز از این زواریه قابل ارزیابی است . این در شرایطی است که این موضع ارمنستان می تواند به دستاویزی در مقابل مخالفان الهام علی اف تبدیل شود . مخالفان الهام علی اف تاکید دارند که استقبال ارمنستان از ریاست جمهوری الهام علی اف حاکی از آن است که وی نیز بمانند عملکرد ده ساله پدرش نخواهد توانست گامی برای حل مناقشه قره باغ به نفع باکو بر دارد . در چنین شرایطی است که تاکید بند ۳۳ قطعنامه سران سازمان کنفرانس اسلامی در نشست مالزی بر محکومیت اشغال اراضی ارمنستان برای دولت باکو در این مقطع اهمیت فراوانی دارد . در هر حال یاید گفت مجموع تحولات حاکی ازآنست که با پیروزی الهام علی اف در انتخابات ریاست جمهوری ۱۵ اکتبر جمهوری آذربایجان نحول خاصی در مورد کم و کیف تعاملات جمهوری آذربایجان و ارمنستان صورت نخواهد گرفت .