پتروس مولیویاتیس وزیر امور خارجه یونان اخیراً دیدار رسمی دو روزه ای از ترکیه انجام داد . در دیدار وزیر امورخارجه یونان با “احمد نجدت سزر” رییس جمهوری و “عبدالله گل” وزیر امور خارجه ترکیه مناسبات دو کشور ، مساله قبرس و عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا و مسایلی نظیر ایجاد بانک مشترک با همکاری شورای کار ترکیه و یونان و طرح تاسیس خط ذاه آهن سریع السیر میان سلانیک و استانبول مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد داد. مناسبات ترکیه و یونان از سال ۱۹۹۹ و پس از حمایت آتن از نامزدی عضویت ترکیه دراتحادیه اروپا در اجلاس هلسینکی و دیپلماسی موسوم به دیپلماسی زلزله گسترش یافته است . در واقع با آغاز روند عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا در سه سال گذشته آنکارا با ملاحظه عضویت یونان در آن اتحادیه، سیاست حل مشکلات و اختلافهای دو کشور در مورد جزیره قبرس و دریای اژه را پیش گرفته است.
مجلس ترکیه در پی بروز بحران بر سر حاکمیت جزیره سنگی “کارداک” در دریای اژه که بطور ناگهانی دو کشور را در آستانه یک درگیری جدی قرار داد، در هشتم ژوئن ۱۹۹۵میلادی با صدور بیانیه‌ای، افزایش طول آبهای ساحلی یونان در دریای اژه از شش مایل به ۱۲را “عمل خصمانه و سبب جنگ” ارزیابی کرد،. اما اکنون در فضای جدید منطقه ، آنکارا تلاش دارد که گامهای جدی برای حل مشکلات با یونان بردارد . در این راستا نیز در آستانه سفر وزیر امورخارجه یونان به ترکیه ، برخی از سیاستمداران ترکیه از جمله “بلند آرینج” رییس مجلس ترکیه با عنوان لزوم بهبود مناسبات آنکارا با آتن خواهان لغو این بیانیه شده‌اند.در سه سال اخیر حدود سی دیدار میان نمایندگان و مسولژن وزارت خارجه دو کشور صورت گرفته است ، اما هنوز مشکلات اساسی موجود در مناسبات دو کشور حل نشده است . دو کشور در هفته های اخیر نیز یکدیگر را به نقض حریم هوایی و آبی متهم ساخته اند . حتی گفته می شود ورود یک قایق یونانی به آبهای ترکیه همزمان با سفر وزیر امورخاجه یونان به آنکارا ، گفتگوهای دو طرف را تحت تاثیر قرار داد .
گقتنی است اتحادیه اروپا در سال ۱۹۹۹ میلادی وقتی ترکیه را به عنوان نامزد عضویت در این اتحادیه پذیرفت، از ترکیه خواست تا سال ۲۰۰۴ اختلافات خود با یونان را حل و فصل کرده یا به رجوع مساله به دیوان داوری لاهه رضایت دهد. با وجود این نگرانی در برخی از محافل ترکیه بویژه ملی گرایان وجود دارد که آنکارا برای جلب رضایت اتحادیه اروپا امتیازها قابل توجهی به آتن بدهد . وزیر امورخارجه یونان در دیدار با مقامات ترکیه بر حمایت این کشور از عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا و لزوم حل سریع مشکلات دو کشور تاکید کرد . گفته می شود با پیروز احتمالی محمد علی طلعت در انتخابات ریاست جمهوری بخش ترک نشین قبرس که بر خلاف رئوف دنکتاش دارای مواضع نزدیک به حزب عدالت و توسعه است ، زمینه برای برداشتن گامهای جدی در مساله قبرس فراهم میشود .وزیر خارجه یونان در آستانه سفر رسمی خود به ترکیه خواهان حل ماندگار مساله قبرس و در چارچوب حقوقی منطبق با حقوق بین‌المللی و هماهنگ با معیارهای اتحادیه اروپا شد.این در شرایطی است که دو سال پیش یونان و قبرس جنوبی با اجرای طرح عنان مخالفت کردند . در واقع یونان انتظار دارد که ترکیه بخش یونانی نشین قبرس را رسماً شناسایی کند .در هر حال با توجه به دیدار می آینده اردوغان با نسخت وزیر یونان در مراسم کلنگ زنی خط لوله گاز طبیعی ترکیه و یونان در شهر مرزی ایپسالا می توان گفت احتمال برداشتن گامهای جدی برای حل اختلافات آتن و آنکارا وجود دارد .