ارمنستان در نشست فوق‌العاده شورای امنیت از سازمان ملل خواست از «نسل‌کشی در قره‌باغ که محاصره شده است»، جلوگیری کند.

به گزارش ایسنا، «آرارات میرزویان» وزیر امور خارجه ارمنستان در نشست چهارشنبه شب شورای امنیت سازمان ملل درباره وضعیت قره‌باغ گفت: باور دارم که این نهاد برجسته، به رغم اختلافات ژئوپلیتیکی، این ظرفیت را دارد که به عنوان یک نهاد پیشگیری از نسل‌کشی عمل کند، نه یک نهاد بزرگداشت نسل‌کشی زمانی که خیلی دیر شده باشد.

وزیر خارجه ارمنستان گفت: هیچ جایگزینی برای کریدور لاچین که تنها راه ارتباطی میان ارمنستان و قره‌باغ است، وجود ندارد.

محاصره قره‌باغ توسط جمهوری آذربایجان از ۱۲ دسامبر سال ۲۰۲۲ میلادی آغاز شده است؛ زمانی که فعالان حامی محیط زیست آذربایجان کریدور لاچین را که تنها مسیر ارتباطی منطقه ارمنی‌نشین قره‌باغ با ارمنستان و باقی جهان است، مسدود کردند. این محاصره در ۲۳ آوریل سال ۲۰۲۳ میلادی شدت گرفت؛ زمانی که جمهوری آذربایجان ایست‌های بازرسی نظامی در امتداد این کریدور تعبیه کرد و تمامی تحرکات میان ارمنستان و قره‌باغ را تحت کنترل نیروهای مرزی آذربایجان درآورد.

«فرهاد محمدف» رئیس اندیشکده مرکز مطالعات استراتژیک باکو گفت، هدف از اعمال این محاصره جلوگیری از نقل و انتقال «تسلیحات و سربازان ارمنی» به قره‌باغ بوده است.

تعدادی از کشورهای عضو شورای امنیت خواستار از سرگیری فوری ارسال کمک‌های بشردوستانه به قره‌باغ توسط کمیته بین‌المللی صلیب سرخ شدند.

«آدام ووسورنو» مدیر عملیات دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل نیز در این نشست گفت: طرفین درگیر موظفند هیچ‌گونه مانعی برای تلاش‌های اصولی بشردوستانه به وجود نیاورند و این امر را سیاسی نکنند.

وی ضمن آنکه خواستار ارسال کمک‌های بشردوستانه از تمامی مسیرهای قابل دسترس شد، افزود: پاسخگویی به نیازهای بشردوستانه به معنای مشروعیت بخشیدن، جانبداری یا تسلیم شدن در برابر نفوذهای سیاسی نیست.

باکو ارسال کمک‌های بشردوستانه به قره‌باغ از طریق شهر «آغدام» در جمهوری آذربایجان را پیشنهاد داده اما ایروان این پیشنهاد را رد کرده و تاکید دارد که هیچ جایگزینی برای بازگشایی کریدور لاچین نمی‌تواند وجود داشته باشد.

چندین کشور عضو شورای امنیت نیز در این نشست فوق‌العاده به احتمال ارسال کمک‌های بشردوستانه از طریق شهر آغدام اشاره کردند.

«دیمیتری پولیانسکی» معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل گفت مسکو از استفاده از مسیرهای جایگزین برای کمک‌های بشردوستانه به ویژه «افتتاح یک کریدور موازی از طریق آغدام و لاچین برای جابجایی غیرنظامیان و محموله‌ها» حمایت می‌کند.

«لیندا توماس-گرینفیلد» سفیر آمریکا در سازمان ملل هم نسبت به «احتمال سازش در مورد مسیرهای اضافی برای ارسال کمک‌های بشردوستانه» اذعان کرد.

وی گفت: نباید برای دسترسی و کمک‌های بشردوستانه بی‌طرفانه،‌ انسانی و مستقل از جمله خدمات درمانی و تجهیزات پزشکی مانعی ایجاد شود.

«سیلویو گونزاتو» معاون رئیس هیات اتحادیه اروپا در سازمان ملل نیز در این نشست گفت: اتحادیه اروپا به آمادگی ابراز شده مقامات جمهوری آذربایجان برای تامین کمک‌های بشردوستانه از طریق شهر آغدام توجه دارند اما این نباید به عنوان جایگزینی برای بازگشایی کریدور لاچین در نظر گرفته شود.

«یاشار علی‌اف» نماینده دائم جمهوری آذربایجان در سازمان ملل اما تاکید کرد اقدام ارمنستان برای رد پیشنهاد انتقال کمک‌های بشردوستانه از طریق شهر آغدم، سندی دال بر «ریاکاری سیاسی» ارمنستان است.

وی گفت: اگر ارمنستان حقیقتا نگران مردم عادی این منطقه بود، هرگز استفاده از جاده آغدام-خانکندی را رد نمی‌کرد.

یاشار علی‌اف مدعی شد، بازیگران بین‌المللی از جمله صلح‌بانان روس و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به توافقی برای باز کردن ترافیک در امتداد این جاده دست یافته بودند اما این توافق به خاطر اعتراضات و مخالفت‌های ارمنستان اجرایی نشد.

«جیمز کاریوکی» معاون نماینده دائم انگلیس در سازمان ملل نیز گفت: لندن به شدت نگران اختلال کنونی در ارسال کمک‌های بشردوستانه از طریق کریدور لاچین است و از ارمنستان و جمهوری آذربایجان می‌خواهد تا به کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اجازه دسترسی به قره‌باغ از طریق مسیرهای موجود را بدهند.

وی افزود: اختلال‌های کنونی در کریدور لاچین تامین داروهای حیاتی، خدمات درمانی و دیگر خدمات و کالاهای ضروری را به خطر انداخته و منجر به پیامدهای انسانی برای افرادی محلی ساکن در آنجا شده است.

کاریوکی تصریح کرد: تمامی طرفین درگیر باید از سیاسی کردن کمک‌های بشردوستانه اجتناب کنند تا به نیازهای مردم غیرنظامی رسیدگی شود. ما از تمامی طرفین درگیر می‌خواهیم تا تلاش‌های خود در مذاکرات پیرامون یک سازش پایدار را دوبرابر کنند. تنها دیپلماسی است که می‌تواند هر دو طرف را به صلح نزدیک‌تر کند.

«سدات اونال» سفیر ترکیه در سازمان ملل نیز گفت: ترکیه به حمایت جدی از مذاکرات صلح میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان ادامه می‌دهد.

وی افزود: ترکیه به عنوان کشوری با منافع مشترک در صلح و ثبات منطقه‌ای و مشارکت فعالانه در ابتکارعمل‌های مربوط به این مساله، نسبت به تلاش‌های ارمنستان برای سوءاستفاده از پلتفرم‌های بین‌المللی از جمله شورای امنیت سازمان ملل برای بیان ادعاهایی با انگیزه سیاسی در رابطه با کریدور لاچین بسیار نگران است.

اونال ضمن تاکید بر اینکه نگرانی‌های مشروع جمهوری آذربایجان باید در نظر گرفته شود، گفت: آذربایجان مدت‌هاست که نگرانی‌های خود را درباره سوءاستفاده از کریدور لاچین برای تامین گروه‌های مسلح و معدن‌کاری‌های غیرقانونی در قره‌باغ مطرح کرده اما این نگرانی‌ها و حساسیت‌ها مورد توجه قرار نگرفته و جمهوری آذربایجان مجبور شده اقداماتی را که در چهارچوب حقوق حاکمیتی و استقلالش مناسب دیده، انجام دهد.

اونال تصریح کرد: تخلیه پزشکی از طریق جاده لاچین ممکن است و جمهوری آذربایجان جاده آغدام-خانکندی را برای تامین نیازهای اتباع ارامنه در قره‌باغ اختصاص داده است.

وی تاکید کرد: ما به حمایت جدی از مذاکرات صلح میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان ادامه می‌دهیم. ما باور داریم که عادی‌سازی شرایط منطقه‌ای تنها از طریق گفت‌وگو و حسن‌نیت حاصل می‌شود. ما به مشارکت در این نوع تلاش‌ها و حمایت از آنها ادامه خواهیم داد.

این در حالی است که رسانه «ارمنین ویکلی» نوشته روز سه‌شنبه نخستین فوتی ناشی از گرسنگی در قره‌باغ از زمان آغاز محاصره این منطقه ثبت شد.

انتهای پیام

لینک مطلب: isna.ir/xdPr4X