آقای محسن پاک آیین سفیر کشورمان در جمهوری آذربایجان اخیراً در مصاحبه با خبرگزاری ایرنااعلام کرده است :”در سایه تداوم دیپلماسی برد – برد باکو و تهران، و با توجه به موقعیت استراتژیک خاص منطقه قفقاز ، رابطه بسیار نزدیک با جمهوری آذربایجان بعنوان مهمترین کشور قفقاز، از دستاوردهای سیاست خارجی دولت یازدهم محسوب می شود.”
وی سپس با طرح برخی از فاکتورهای تکراری و جزئی تاکید کرده است:” توسعه روابط با جمهوری آذربایجان یک نمونه از تعامل مثبت با همسایگان است.” سفیر کشورمان همچنین در مصاحبه با خبرگزاری فارس در اردبیل و نشریه دنیز چاپ ارومیه از این نیز فراتر رفته و با ادعای اینکه جمهوری آذربایجان هیچگاه در تحریم های ضد ایرانی مشارکت نکرده، به تقلیل و حتی تطهیر اقدامات غیر دوستانه و شبه خصمانه جمهوری آذربایجان در مسایلی نظیر پان آذریسم پرداخته و “بنوعی” تیرگی مناسبات تهران و باکو در سالهای گذشته را ناشی از افشاء گری رسانه های ایران در باره جمهوری آذربایجان و واکنش مراجع و روحانیون به مسابقه مبتذل یوروویژن در باکو در سال ۲۰۱۲ دانسته است .
اظهارات سفیر کشورمان در باکو، مبنی بر الگو بودن تعامل ایران و جمهوری آذربایجان و دیپلماسی برد- برد، برای کارشناسانی که از نزدیک تحولات جمهوری آذربایجان را دنبال می کنند،سوال برانگیز است، از این جهت که در عالم واقع ، جمهوری آذربایجان نه تنها هیچ تغییری در “شاه سیاستهای” مزورانه و ضدایرانی خود نداده است، بلکه با استفاده از حاشیه امنی که به واسطه اصرار سفارت بر عادی و رو به جلو نشان دادن مناسبات ایجاد شده ، با آسودگی ، عمق و اثر گذاری بیشتری سیاست های ضد ایرانی خود را به پیش می برد .
واقعیت این است که ریشه مشکلات تهران و باکو به دو رویکرد اساسی جمهوری آذربایجان بر می گردد : اول اینکه باکو هویت خود رابر اساس انکار اشتراکات با ایران و تحقیر تاریخ کشورمان تعریف کرده است . دوم آنکه جمهوری آذربایجان با انتخاب رویکرد صهیونیست گرایی ، در عناد ورزی با کشورمان و دادن انواعی از سرویس ها به رژیم صهیونیستی و امریکا هیچ محدودیتی قائل نشده است.
در راستای رویکرد اول، جمهوری آذربایجان ضمن ادعای ارضی علیه تمامیت ارضی کشورمان و تحریف تاریخ ایران در کتب رسمی، درسی و آموزشی خود و انتشار نقشه ها و اطلس های ضد ایرانی، به اقدامات متعددی نظیر استقرار گروهکهای تجزیه طلب و ضد ایرانی نظیر داک ، گاموح ،باب ، ۲۱ آذر ، بزقورد ، گون آذ ، ایجاد بخش باصطلاح آذربایجان جنوبی در آکادمی ملی علوم و موزه باکو ، سوء استفاده تبلیغاتی از موضوع خشک شدن دریاچه ارومیه و … کرده است. برای کسانیکه که به ساختار حکومتی جمهوری آذربایجان اشراف دارند، مشخص است که کوچکترین فعالیت سیاسی بدون رضایت دولت و ام تی ان (سرویس امنیتی جمهوری آذربایجان)ممکن نیست ، چنانچه در اواخر سال ۲۰۰۴ عیوض زینالی سردبیر نشریه خورال به علت چاپ پانصد نسخه از کتاب ضد صهیونیستی نبردمن بازداشت شد. از اینرو بدیهی است که فعالیت گروهکهای تجزیه طلب که مدعی اند اساسا کشوری بنام ایران در طول تاریخ نبوده است، با حمایت دولت باکو صورت می گیرد. با این وجود سفارت کشورمان در باکو در روند اصرار برای الگو قلمداد کردن مناسبات دو کشور، ظاهراً بار تطهیر اقدامات تجزیه طلبانه جمهوری آذربایجان را نیز عهده دار شده است، بطوری که آقای پاک آیین در مصاحبه با نشریه دنیز چاپ ارومیه مدعی شده است :” گروهک­های قومیت­گرا در آذربایجان نه جایگاه دولتی و سیاسی دارند نه پایگاه مردمی؛ آنها مخالف دولت آذربایجان هم هستند. دولت آذربایجان ازآنهاعلیه ایران نه بهره سیاسی می­برد،نه استفاده ابزاری ونه ازآنهاحمایت می­کند،بلکه فعالیت آنها را هم ممنوع کرده است. حتی بعد ازسفر آقای دکتر روحانی به آذربایجان، هر دو طرف، فعالیت گروه های مخالف دو طرف را در کشورشان ممنوع کردند. “
در این خصوص باید گفت این ممنوعیت به حدود دو دهه قبل و به بیانیه امنیتی دو کشور باز می گردد و موضوع جدیدی نیست ، اما علیرغم اجرای این توافق در ایران نظیر خارج شدن روشن جواداف برادر ماهر جوادف رئیس تشکل مردمی آمون از ایران، باکو نه تنها جلو فعالیت گروههای قومگرا و تجزیه طلب را نگرفته است، بلکه بر اساس مستندات متعدد و افشاء گری برخی از رسانه های عراقی، آذربایجانی و غربی، پذیرای تعداد کثیری از اعضای گروهک تروریستی منافقین در گنجه ، مینگه چویر و داشکسن پس از خروج آنها از اردوگاه اشرف بوده است .
در شرایطی که : دفاتر گروههای تجزیه طلب نظیر داک(باصطلاح کنگره آذریهای جهان) دربهترین نقاط باکو آزادانه فعالیت می کنند و ریاست آن را یک نماینده مجلس (صابر رستم خانلی) بر عهده دارد، استودیو شبکه تجزیه طلب گون آذ تی وی با حمایت شبکه دولتی آذ تی از باکو برنامه پخش می کند ، و در حالی که با حمایت کمیته دولتی دیاسپورای آذری اواسط مرداد ماه گذشته ، شبکه تجزیه طلب و ضد ایرانی “آذربایجان یکپارچه”با حضور تعدادی از نمایندگان مجلس آذربایجان در مالمو سوئد راه اندازی شد، ادعای سفیر کشورمان برممنوع شدن فعالیت این گروهک های قومگرا توسط دولت باکو جای سوال دارد ؟ آیا بهتر نیست بجای تطهیر مواضع باکو، به مطالبه از جمهوری آذربایجان درباره ادامه رویکرد پان آذریستی و اعتراض موثر به ادامه استفاده مقامات جمهوری آذربایجان از اصطلاح مجعول آذربایجان جنوبی پرداخت؟
خصوصا اینکه در ماههای اخیر مقامات ذی نفوذ این کشور نظیر رامیز مهدی اف دبیر شورای امنیت ملی جمهوری آذربایجان با ادامه انتشار کتب تحریف آمیز تاریخی علیه کشورمان از جمله کتاب ” نادر شاه افشار؛ مکاتبات دیپلماتیک” علنی تر مواضع ضد ایرانی خود را به نمایش گذاشته اند. البته سفیر کشورمان در مصاحبه با نشریه دنیز بدون توجه به ابعاد گسترده تحریف تاریخ ایران در این کتاب از جمله معرفی نادرشاه افشار به عنوان پادشاه امپراتوری ترک ها و معرفی جمهوری آذربایجان بعنوان وارث افشاریه ، مدعی شده است : ” وقتی مطالبی از رونمایی کتابی در باره نادرشاه در برخی رسانه­ها از زبان افراد رسمی و دولتی منتشر شد، من رفتم و با مقامات رسمی حرف زدم که البته ایشان آن مطالب را انکار کردند و گفتند چنین مطالبی در این کتاب نبوده و ساخته و پرداخته برخی رسانه­هاست.”علیرغم خوشبینی سفیر ، باید گفت نویسنده این کتاب همان کسی است که اواخر سال ۲۰۱۲ در مقاله ای شاه اسماعیل صفوی را بنیانگذار (باصطلاح) آذربایجان یکپارچه معرفی کرده بود که ایران بخشی از آن بوده است .
در چارچوب رویکرد دوم یعنی صهیونیست گرای جمهوری آذربایجان و دادن سرویس های ضد ایرانی ، باکو به اقدامات متعددی دست زده است که حتی ذکر فصول آنها از حوصلهاین مقاله خارج است.[i] اما استقرار دفتر جاسوسی امریکا موسوم به دفتر ایران در باکو و شهرهای مرزی با کشورمان ،دادن باصطلاح زمین های کشاورزی به شرکت های امنیتی رژیم صهیونیستی نظیر ایوی IWIدر نزدیکی مرزهای ایران ، همکاری با موساد در ترور دانشمندان هسته ای ایران از جمله دیدار جمالی فشی عامل ترور دکتر شهریاری با ماموران موساد در باکو و پناه دادن به یک یهودی با نام مستعار جاویدان که در طرح ریزی ترور دکتر احمدی روشن و علیمحمدی دست دارد که مجموع این موارد منجر به احضار سفیر جمهوری آذربایجان و یادداشت اعتراض وزارت امورخارجه کشورمان در بهمن ۱۳۹۰ شد که خبرآندررسانهها منتشر شد، ممنوعیت تظاهرات یوم الله قدس ، صدور روادید در فرودگاه باکو برای صهیونیست ها ، دادن پایگاه برای پروازهای جاسوسی پهپاد اسرائیلی از نخجوان از جمله پهبادی که در تیر ۹۳ در مسیر حرکت به سمت نطنر توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد، تامین شصت درصد نفت مورد نیاز اسرائیل ، تروریستی خواندن حماس و حزب الله لبنان ، لغو یکجانبه قرارداد تسهیلات گذر مرزی تا شعاع ۴۵ کیلومتری برای مرزنشنینان ایران ، مشارکت در تحریم های ضد ایرانی ،بخش اندکی از اقدامات باکو در قالب این رویکرد ضد ایرانی هستند. جمهوری آذربایجان در روند تحریم در سالهای گذشته حتی پا را از تحریم شورای امنیت، اتحادیه اروپا و امریکا نیز فراتر گذاشته و بر اساس اسناد ویکی لیکس ضمن گلایه از امریکا بخاطر عدم فشار جدی به ایران ، به مانع آفرینی در فعالیت نمایندگی بانک ملی، ممنوعیت گشایس حساب در بانکهای آذربایجان برای اتباع ایران ، اخراج شرکت های ایرانی، مصادره سپرده های اشخاص حقیقی و حقوقی ایران در این بانک ها خصوصا رویال بانک اقدام کرده است. براساس آن بخشی که به رسانه ها درز کرده است ، تنها در یک فقره پانصد میلیون دلار از دارایی های ایران بلوکه شده است که علیرغم باصطلاح آنچه سفیر کشورمان تعامل مثبت نامیده است، باکو حاضر به پس دادن این پول نشده است ، و بناچار بحث سرمایه گذاری مشترک بخشی از این پول مطرح شده است که جزئیات آن محل بحث دارد .
در چنین شرایطی جای این سوال است که بر اساس چه مستنداتی سفیر کشورمان در باکو در مصاحبه با خبرگزاری فارس در اردبیل در اوایل مرداد گذشته مدعی شده است ، جمهوری آذربایجان هیچگاه در تحریم های ضد ایرانی مشارکت نداشته است؟! آیا سیاست اعلامی دولت یازدهم این نیست که در دوره پسا تحریم تعامل اقتصادی با کشورها بر اساس رفتار آنها در دوره تحریم شکل می گیرد؟ و آیا این شامل جمهوری آذربایجان نمی شود؟ این در شرایطی است که گفته می شود جمهوری آذربایجان در راستای رویکرد صهیونیست گرایی خود، تلاش دارد در دوره پسا تحریم، مسئولیت بخشی از نفوذ خزنده امریکا و رژیم صهیونیستی در اقتصاد ایران را که مقام معظم رهبری (مظله العالی) درباره آن هشدار داده اند،در پوشش سرمایه گذاری در بخش های انرژی و صنعتی ایران خصوصا در مناطق آذری نشین ایفاء کند، از اینرو جای تعجب نیست که از جمهوری آذربایجان شرکت ها و چهره هایی برای باصطلاح سرمایه گذاری در ایران تمایل نشان داده اند در کارنامه خود مراودت نزدیک با رژیم صهیونیستی را دارند.
واقعیت این است که مناسبات ایران و جمهوری آذربایجان در چند سال اخیر شاهد یک فرصت سوزی بی سابقه بوده است، از این جهت که درست در زمانی که شرایط ویژه ای برای بازتعریف روابط بر اساس احترام و گامهای متقابل (نه احترام یک طرفه) و سوق دادن باکو به توقف اقدامات ضد اسلامی و ضد ایرانی جمهوری آذربایجان ایجاد شده بود،رویکردی اتخاذ شد که آرزوی باکو بود.در یکی دو سال اخیر بموازت تضعیف موقعیت باکو به سه دلیل فشارهای روسیه متاثر از تحولات اوکراین، خطر فعالیت تکفیریها در جمهوری آذربایجان و تقویت موقعیت ایران پس از توافق هسته ای ، مناسبات باکو با امریکا و اتحادیه اروپا نیز در ظاهر به بهانه های حقوق بشری و در اصل بدلیل اصرار غرب بر حضور تعدادی از مخالفان در مجلس ملی ، تیره شده است. بطوریکه مقامات اروپایی از حضور در افتتاحیه بازیهای اروپایی در باکو خودداری کردند، پارلمان اروپا هفته گذشته قطعنامه ای شدیداللحنیبر ضد آذربایجان تصویب و اعلام کرد،نهادهای اروپایی (از جمله سازمان امنیت و همکاری اروپا) از نظارت بر انتخابات آتی پارلمانی خودداری خواهند کرد، مقامات امریکا و اروپایی از جمله باراک اوباما و فرانسوا اولاند و حتی کمیسر حقوق بشرسازمان ملل مواضعی علیه جمهوری آذربایجان اتخاذ کرده اند.باکو در ماههای اخیر نیز ضمن تعطیل کردن دفتر سازمان امنیت و همکاری اروپا ، تعدادی ازمدافعان حقوق بشر را باداشت کرده است.در چنین شرایط بحرانی و بی سابقه، باکوبه اهرم نیرومندی برای فشار ومعامله با غرب نیاز داردو آن کارت ایران است، و افسوس که با رویکردهای غلط،این کارت مجانی دراختیار باکو قرار گرفته تا پس از حل مسایل خود با غرب،مجددا رویکرد ضد ایرانی خود را از عرصه پنهانی به عرصه علنی انتقال دهد.
در یک سال اخیرعلاوه بر رئیس جمهورکشورمان ، بخش اعظمی از کابینه دولت به بهانه های مختلف به باکو سفر کرده اند،سفیر کشورمان نیز به بهانه های مختلف روابط تهران و باکو را استراتژیک؟! قلمداد کرده است. درست از همین تحولات ، باکو به عنوان کارتی برای فشار به غرب استفاده کرده است؟ اما سوال این است که امتیازات کلان به جمهوری آذربایجان که بدون تغییر رفتار باکو درمسایل اساسی صورت گرفته ، چه دستاوردی برای کشورمان داشته است ؟ آیا دهها فعال اسلامی از جمله رهبر حزب اسلام که به علت مخالفت با حجاب ستیزی از سال ۲۰۱۰ زندانی شدند ، آزاد شده اند ؟ آیا مستشاران نظامی رژیم صهیوینستی و امریکایی از این کشور اخراج شده اند ؟ آیا ادعای دروغ رسانه های جمهوری آذربایجان مبنی بر حمایت ایران از ارمنستان در مناقشه قره باغ متوقف شده است؟ آیا فشارهای غیر قانونی جمهوری آذربایجان بر نهادهای ایرانی و ندادن روادید متوقف شده است ؟ آیا بدرفتاری با اتباع ایرانی و بازداشت آنها با پاپوش مواد مخدر متوقف شده است ؟ و… پاسخ به این سوال ها منفی است ، اسلامگرایان نه تنها آزاد نشدند بلکه باکو برای دهن کجی به کشورمان، در شهریور ۹۴ و همزمان با سفر آیت الله العظمی نوری همدانی به جمهوری آذربایجان ، سه فعال اسلامی را در در جلیل آباد بدلیل اعتراض به ممنوعیت اذان به سه سال زندان محکوم کرد ، فعالیت های رژیم صهیونیستی در ابعاد امنیتی ، نظامی ، رسانه ای ، فرهنگی ، آموزشی و تجاری ، … افزایش یافته است، مجوز لازم برای فعالیت برخی از نهادهای ایرانی در باکو همچنان ارایه نمی شود و برخی از ماموران ایرانی بدلیل نگرفتن روادید ،همچنان مجبور به ورود و خروج ماهانه به جمهوری آذربایجان هستند ، ایده متهم کردن ایران به حمایت از ارمنستان با شدت ادامه دارد و…
واقعیت این است که در صحنه میدانی و در رویکردی اشتباه ، امتیازات کلانی به باکو داده شده و متقابلا امتیازاتی اخذ نشده است، و در نتیجه نمی توان از مدل دیپلماسی برد- برد در مناسبات دو کشور صحبت کرد . در این روند فشارهای سفارت برای تضعیف رویکرد رسانه ای کشورمان در قبال جمهوری آذربایجان و ابراز خرسندی وی از مواضع رسانه های خنثی، بزرگترین اشتباهی است که کشورمان در قبال جمهوری آذربایجان مرتکب شده است.چرا که در سالهای گذشته همواره رسانه ابزار قدرتمندی در افشای تحرکات ضد اسلامی و اقدامات صهیونیست گرایانه جمهوری آذربایجان و پاسخ به اقدامات ضد ایرانی این کشور بوده است. مستندات فراوانی از تاثیرگذاری رسانه ای کشورمان در جمهوری آذربایجان در سالهای گذشته وجود دارد که از جمله می توان به جمع آوری دیش های ماهواره ای در باکو در سال ۲۰۱۰ ، تقدیر تشکل های مردمی و اسلامی از مواضع رسانه ای ایران ، برخی اسناد منتشر شده توسط ویکی لیکس درباره این تاثیرگذاری و موضع گیرهای مقامات آذربایجان از جمله اظهارت رامیز مهدیف رئیس نهاد ریاست جمهوری این کشور در اجلاس یکاترینبورگ در مهر ۱۳۹۰ درباره شبکه سحر اشاره کرد. تحت تاثیر مواضع رسانه ای هوشمندانه ایران در سالهای گذشته ، و انعکاس رسانه ای اقدامات اسلام ستیزانه و حجاب ستیزانه باکو و انعکاس سرکوب تظاهرکنندکنندگان در یوم الله قدس ، به آبروریزی بین المللی برای وجهه باکو تبدیل شد. با برنامه های تاثیرگذار رسانه بسیاری از طرحهای اعلامی باکو نظیر تصمیم به تاسیس گلستان دوستی آذربایجان – اسرائیل ، تصمیم به برگزاری گنگره یهودیان در باکو ، تصمیم به برگزاری رژه همجنس بازان ، و … ناکام ماند ، اما اکنون در سایه فشارهای سفارت به رسانه، و چنانچه از اعلام آشکار نارضایتی و سرخوردگی گروههای مردمی و اسلامی جمهوری آذربایجان نیز برمی آید، انتشار مطالب افشاءگرانه و انتقادی در رسانههای ایران متوقف شده است که نتیجه این انفعال ، برگزاری مسابقه حمایت از شلوارک و عریانی در باکو در مرداد ۹۴، جولان وهابی ها در جمهوری آذربایجان ، شکنجه بی دغدغه فعالان اسلامی در زندانهای انفرادی و … می باشد . این در شرایطی است که با پیگیری های سفارت کشورمان رسانه های امنیتی باکو نظیر تلویزیون آینس و خبرگزاریهای آپا و ترند در ایران مجوز فعالیت گرفته اند ، حتی نمایندگی اداره مسلمانان قفقاز در قم تاسیس شده است؟ سوال این است که ما به ازای این امتیازها و پسرفت ها چه بوده است؟ آیا فشارهای طولانی باکو بر نمایندگی صداوسیما در باکو و ندادن مجوز فعالیت به آن حل شده است؟چرا “قراردادهایی” که آقای پاک آیین در مصاحبه اش با نشریه دنیز مدعی امضای آنها بین صداوسیما و جمهوری آذربایجان در جریان سفر مهندس ضرغامی به باکو در اوایل سال ۹۳ شده، وجود خارجی ندارند؟[ii] چرا برخی از خبرنگاران آذری که با کمک سفارت کشورمان به استانهای ایران سفر کرده اند ، مطالب تحریف آمیز منتشر کرده اند؟ آیا به ایران نیز مانند ترکیه پست رایزن دینی اختصاص یافته است ؟ آیا فشارها به رایزنی فرهنگی پایان یافته است ؟ باید گفت نتیجه فشار بر رسانه های خودی و باز گذاشتن دست رسانه های طرف مقابل ، سانسور شدن اخبار اقدامات ضد اسلامی و ضد ایرانی جمهوری آذربایجان، تحریف رویدادهای ایران نظیر آنچه تحریف مصاحبه مطبوعاتی اخیر رئیس جمهور توسط صفحه آذری خبرگزاری ترند، ایجاد سرخوردگی برای فعالان اسلامی و نهایتا ایجاد حاشیه امن برای باکو در جهت ادامه و عمق بخشی به رویکردهای ضدایرانی اش بوده است .
متاسفانه سفیر کشورمان بجای اشاره به ریشه مشکلات، در مصاحبه با نشریه دنیز چاپ ارومیه مجددا به تطهیر جمهوری آذربایجان، این بار در موضوع برگزاری موسیقی مبتذل یوروویژن و رژه همجنس بازان (سال ۲۰۱۲) کرده و مدعی شده است :”در آن برنامه هم شیطنت رسانه­های اروپا باعث بروز تنش در روابط شد، چون یکی از انجمن­های همجنس­گرا در اروپا اعلام کرد که قصد دارد در جریان مسابقات موسیقی یورو ویژن، رژه­ای از همجنس­گراها در باکو راه بیندازد که البته خود دولت آذربایجان این خبر را تأیید نکرد. اما رسانه­های اروپایی­ این موضوع را تکرار و بزرگنمایی کردند… اصلاً یکی از شرایط عضویت آذربایجان در اتحادیه اروپا، مجوز فعالیت همجنس­گرایان در این کشور است که مقامات آذری هرگز آن را قبول نکردند و موضوع رژه همجنس­گراها را هم دولت آذربایجان ردّ کرد، ولی اروپایی­ها موضوع را در بوق و کرنای رسانه­ها گذاشتند که باعث شد رسانه­های ایران هم متاثر شده و این خبر را اشاعه دهند، از طرفی روحانیون محترم در ایران نسبت به اجرای این برنامه در کشور شیعی آذربایجان، نگران و حساس شدند و نهایتاً مردم متدین هم ناراضی شده … ” سفیر کشورمان در حالی غیرمستقیم مراجع و روحانیون را به بازی خوردن از رسانه های اروپایی متهم کرده است که موضوع رژه همجنس بازان در باکو رسماً در سایت فدراسیون همجنس بازان به همراه مسیر رژه اعلام شده بود، و دولت باکو علیرغم درخواست محافل و رسانه ها تا آخرین لحظه که فشار و اعتراضات به نقطه بحرانی رسید، حاضر نشد که لغو آن را اعلام کند،و تنها پس از واکنش بصیرانه مراجع ، مجبور به عقب نشینی شد، در واقع جمهوری آذربایجان امیدوار بود بتواند این رویداد مبتذل را بمانند مسابقه مستهجن عریانترین دختر دنیا که در جولای ۲۰۱۲ در باکو برگزار شد ، اجرا کند . دولت باکو تاکنون نه تنها با همجنس بازی مخالفت نکرده است بلکه در سال ۲۰۰۱ با پذیرش دوازده شرط از جمله لغو ممنوعیت همجنس بازی به عضویت شورای اروپا درآمده است ،اولین ازدواج همجنس بازان در این کشور ثبت قانونی شده است ،و چندی پیش نیز شبکه آینس جمهوری آذربایجان که مجوز فعالیت در تهران دارد با آوردن یک همجنس باز ، بنوعی به تبلیغ این ایده در جمهوری آذربایجان پرداخت .
واقعیت این است که موانع اساسی در مناسبات جمهوری آذربایجان و ایران وجود دارد،چون باکو تغییر جدی در رفتار خود قرارنداده است، پاک کردن صورت مساله و ادعای روابط راهبردی بدون اینکه این موضع حداقل از زبان طرف مقابل نیز شنیده شود، نمی تواند هنر دیپلماسی تلقی گردد. چنانچه از مصاحبه سفیر کشورمان با نشریه دنیز بر می آید گویی تحت تاثیر اقدامات انجام گرفته، جهشی در مناسبات تجاری دو کشور صورت گرفته است ، این در شرایطی است که طی یک دهه اخیر ، حجم مبادلات تجاری جمهوری آذربایجان از حدود پانصد میلیون دلاردر سال (به روایت ایران ) و حدود سیصد میلیون دلار (به روایت آذربایجان ) بالا نرفته است، طرح مکرر سواپ نفت (مربوط به دو دهه قبل ) ، طرح سرمایه گذاری در حوزه شاه دنیز (مربوط به حدود ۱۵ سال قبل) ، تاکید بر ادامه احداث راه آهن رشت _ آستارا و توسعه فعالیت های گمرک و … به مولفه های تکراری در مناسبات اقتصادی دو کشور تبدیل شده است که هر از گاهی از زبان سفیر در نشریات درج می شود. واقعیت این است که باکو اراده ای برای افزایش حجم مبادلات تجاری با ایران ندارد و اساسا توسعه مناسبات با تهران ، با بنیان های مناسبات این کشور با رژیم صهیونیستی و غرب مغایرت دارد.در سه سال اخیر دهها هیات ایرانی از جمله هیات های اقتصادی (در مجموع ۴۳ دیدار رسمی) به جمهوری آذربایجان سفر کرده اند، و این سوال مطرح است که این تعداد سفر که در برخی از آنها حتی پروتکل تشریفاتی از بعد رعایت سطح هیات ها در دیدارها نیز رعایت نشده است ، چه دستاورد اقتصادی داشته است ؟ این دستاوردها چرا شعاری در رسانه ها به کرات ادعا می شود ، اما در ارقام واقعی خود را نشان نمی دهد ؟ آیا اتخاذ تجاهل سیاسی ، ادعای مبالغه آمیز بودن نفوذ رژیم صهیونیستی و مخفی کردن این واقعیت که حجم مبالادت تجاری آذربایجان و رژیم صهیونیستی به بیش از چهار میلیارد دلار درسال ۲۰۱۴ (هشت برابر حجم مبادلات تهران و باکو ) رسیده ، می تواند بر ضعف های اقتصادی ایران در جمهوری آذربایجان پوشش بگذارد؟ تنها مقایسه عنوان و ماهیت اسنادی که در سفر رئیس جمهوری ایران به باکو در آبان ۹۳ با اسنادی که در سفر روسای جمهور دیگر کشورها ، نظیر ترکیه وروسیه به باکو امضاء شده اند ، نشان می دهد که باکو تنها دنبال ظواهر مناسبات با ایران آنهم با اهداف مقطعی می باشد نه جهش اقتصادی .
از اینرو بنظر می رسد خروج از وضعیت فعلی پسرفت در مناسبات ایران و جمهوری آذربایجان در وهله اول به واکاوی واقعی موانع و آسیب های مناسبات دو کشور وبازتعریف مناسبات با استفاده از دیپلماتهای مسلط به کُنه مسایل،بموازات استفاده معقول از ابزارهای تاثیرگذارنیازمند است. برای مطالعه بیشتر از اقدامات ضد ایرانی آذربایجان و خوشخدمتی باکو به رژیم صهیونیستی به مقالات امید به پایان مدل احترام یکجانبه در روابط ایران و جمهوری آذربایجان و لزوم بازتعریف روابط تهران و باکودر سایت دیپلماسی ایرانی (آدرس ذیل) مراجعه فرمایید:
http://www.irdiplomacy.ir/fa/page/articles/523
در سفر مهندس ضرغامی به باکو در سال ۱۳۹۳ ، تنها یک صورتجلسه به امضاء رسیده بود.


منبع: http://www.javann.ir/0036q0