سرژ سرکیسیان رئیس جمهوری جدید ارمنستان سوگند یاد کرد .« سرژ سرکیسیان» اخیرا در مراسم تحلیف با تاکید بر ضرورت همبستگی اقشار مختلف جامعه و گسترش همکاری همه نیروهای سیاسی کشور، سوگند یاد کرد در پنج سال آینده از هیچ کوششی برای سوق دادن جامعه به سمت توسعه و پیشرفت و حل مشکلات کوتاهی نکند. رئیس جمهور جدید ارمنستان همچنین قول داد به اختلافات خود با مخالفان پایان دهد. بدین ترتیب با آغاز ریاست جمهوری سرکیسیان ، ده سال دوران ریاست جمهوری روبرت کوچاریان رئیس جمهوری سابق ارمنستان به پایان رسید. بر همین اساس نیز برخی از رسانه های ارمنستان به ارزیابی کارنامه ده ساله حکومت کوچاریان پرداختند . مخالفان دولت با اشاره به اینکه که وی قبل از ریاست جمهوری ، ده سال به طور دائم در ارمنستان سکونت نداشته است ، حتی ریاست جمهوری وی را غیر قانونی عنوان کرده و با مرتبط کردن کوچاریان در حادثه تروریستی ۲۷ اکتبر ۱۹۹۹ ، حذف تعدادی از همرزمان وازگن سرکیسیان نخست وزیر اسبق و نیز با اشاره به تعطیلی موقت شبکه آ۱ و خبرگزاری نویان توپان و سرکوب مخالفان نتایج انتخابات ۲۰۰۳ و  ۲۰۰۸ ،دوران ریاست جمهوری کوچاریان بر ارمنستان را سیاه عنوان کردند . اما موافقان کوچاریان در ارمنستان معتقدند که ایجاد ثبات سیاسی ، مدیریت مناقشه قره باغ بدون ارایه کوچکترین امتیازی به باکو ، جلوگیری از وقوع بحران شدید اقتصادی در ارمنستان و ایجاد موازنه در سیاست خارجی را از جمله دستاوردهای دوران ریاست جمهوری کوچاریان بود.
در هر حال با آغاز دوران ریاست جمهوری سرکیسیان ، بر اساس قانون اساسی اولین وظیفه وی تعیین نخست وزیر است . در این راستا نیز رییس جمهورجدید ارمنستان درحکمی تیگران سرکیسیان رییس بانک مرکزی را به عنوان نخست وزیر این کشور برگزید.  “تیگران سرکیسیان علاوه برریاست بانک مرکزی درسالهای گذشته رییس گروه روابط اقتصادی بین المللی ، رییس شورای دانشمندان و متخصصان جوان، رییس کمیسیون دایمی شورای مالی و بودجه ای، رییس انجمن بانکداران و مدیر انستیتوی تحقیقات اجتماعی ارمنستان بوده است . تیگران سرکسیان از سال ۱۹۹۳ تاکنون ریاست بانک مرکزی ارمنستان را بر عهده داشت. نخست وزیر جدید ارمنستان موظف است ظرف بیست روز آینده کابینه خود را به مجلس این کشور معرفی کند. انتخاب تیگران سرکیسیان به عنوان نخست وزیر ارمنستان در شرایطی است که طی هفته های بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۹ فوریه ارمنستان ، نامزدهای مختلفی برای پست نخست وزیری در محافل سیاسی ارمنستان مطرح می شد . با وجود این به  اعتقاد بسیاری از کارشناسان محتمل ترین نامزد تیکران سرکیسیان رئیس بانک مرکزی بود . چرا که اولویت رئیس جمهوری جدید ارمنستان حل مسایل اقتصادی جامعه می باشد و از اینرو احتمال انتخاب فردی اقتصاددان محتمل بود . اگرچه برخی از محافل سیاسی ارمنستان با عنوان اینکه تیکران سرکیسیان بعنوان رئیس بانک مرکزی مستقیماً مقصر اصلی کاهش نرخ دلار در ارمنستان می دانند ، اما باید گفت هواداران رئیس بانک مرکزی ارمنستان ، کاهش ارزش دلار را امری جهانی دانسته و معتقدند تیگران سرکیسیان یکی از بهترین اقتصاددانان ارمنستان است که هم به عرصه امور مالی هم به بخش اقتصادی مسلط است. ازاینرو با توجه به شناخت تیگران سرکیسیان از چالش های اقتصادی ارمنستان ، سرژ سرکیسیان انتظار دارند که با نخست وزیری وی بخش عمده ای از این چالش ها حل شود .
انتصاب یک فرد اقتصاددان در ارمنستان به نخست وزیری در واقع موضوعی مورد خواست کوچاریان رئیس جمهوری سابق ارمنستان نیز بوده است. بطوریکه کوچاریان در آخرین نشست خود با اعضای هیات دولت تاکید کرد:” چالشها و مسائل متعددی پیش روی رئیس جمهور جدید و دولت جدید ایستاده اند که حل آنها سرنوشت است. این در وهله اول اصلاحات نسل دوم در عرصه اقتصادی می باشند که برای آنها مهارت عمیق ترو معلومات تخصصی عمیق تر، مورد نیاز می باشند و البته شاید تلاشهای بیشتری نیز مطالبه خواهد شد.  باید در نظر بگیریم که همه اینها برای مقامات آینده از لحاظ اجرا در دوره زمانی پیچیده تری خواهد بود.  چرا که با تمامی پیشگویی ها، سقوط اقتصاد جهانی متصور می شود. و البته از این لحاظ برای مقامات جدید از لحاظ غلبه بر برخی پیچیدگی ها، اراده، نیرو و اشتیاقی بیشتر را طلب خواهد کرد. ”  بدین ترتیب چنانچه سرکیسیان در شعارهای انتخاباتی خود نیز اعلام کرده بود تلاش دارد با تشکیل دولتی عمل گرا و تکنوکرات به خواسته های اقتصادی مردم ارمنستان پاسخ دهد. اما آنچه مسلم است اینکه حل بسیاری از مسایل ارمنستان منوط به حل مناقشه قره باغ خواهد بود.