انتشار خبر تعطیلی نمایندگی کمیته امداد امام خمینی (ره) در جمهوری آذربایجان بار دیگر رویکردهای ضد ایرانی باکو را به نمایش گذاشت.
به گزارش خبرگزاری فارس، نمایندگی کمیته امداد امام خمینی طی بیش از ۲۰ سال گذشته خصوصاً در زمان مناقشه قره باغ با فعالیت‌های گسترده انساندوستانه در باکو و بیش از ۱۰ شهر مهم دیگر جمهوری آذربایجان و نخجوان، در اذهان عمومی این کشور به عنوان یکی از نمادهای حمایت ایران از جمهوری آذربایجان محسوب می‌شود.
به اذعان برخی از کارشناسان مستقل و منصف در جمهوری آذربایجان، اگر فعالیت‌های بشردوستانه کمیته امداد امام خمینی در جمهوری آذربایجان و نخجوان خصوصاً در سالهای ۱۹۹۱تا ۱۹۹۴ نبود این کشور با فاجعه انسانی و اجتماعی روبرو می‌شد، گفته می‌شود در طی بیش از دو دهه اخیر نمایندگی کمیته امداد امام خمینی در راستای آرمانهای انقلاب اسلامی در حمایت از مسلمانان و مستمندان دهها هزار خانواده آذری را تحت پوشش قرارداده است.
طبیعتاً با توجه به بیش از ۲ دهه فعالیت گسترده و انساندوستانه نمایندگی کمیته امداد امام خمینی و کلینیک طبی امام علی، انتظار می‌رفت که دولت جمهوری آذربایجان برای تقدیر از این فعالیت‌ها سنگ تمام گذاشته و رسم قدردانی را آنگونه که شایسته مردم این کشور است، بجا آورد، اما تاکنون هیچ یک از مقامات ذیربط جمهوری آذربایجان اظهار نظری در رسانه‌ها برای قدردانی از فعالیت‌های نمایندگی کمیته امداد امام خمینی نکرده‌اند، بالعکس، چنانچه در اخبار برخی از رسانه‌ها منتشر شده، باکو برای تعطیل کردن نمایندگی کمیته امداد به اقدامات غیر اخلاقی نظیر بستن آب ساختمان نمایندگی کمیته امداد و کلینیک طبی امام علی انجام داده است.
در چنین شرایطی این سوال مطرح است که چرا باکو که همواره ادعای بی اساس حمایت ایران از ارمنستان را می‌کند، مانع فعالیت نهاد بشردوستانه‌ای شده است که نماد حمایت عملی ایران از جمهوری آذربایجان محسوب می‌شود؟ آنچنان که از فحوای برخی از مطبوعات جمهوری آذربایجان بر می‌آید، باکو تاکید دارد که این کشور در سالهای اخیر ثروتمندتر شده و به فعالیت‌های بشردوستانه نیازی ندارد. پاسخ به این سخن را می‌توان با سوال دیگری مطرح کرد و آن اینکه اگر جمهوری آذربایجان اکنون به فعالیت‌های نهادهای بشردوستانه نیازی ندارد، پس چرا ده‌ها نهاد آمریکایی، اروپایی، آسیایی و صهیونیستی به بهانه فعالیت‌های خیریه و بشردوستانه در این کشور فعالیت می‌کنند، تعداد این نهادها در مقایسه با گذشته افزایش یافته و باکو نیز اقدامی برای تعطیلی آنها نکرده است، فهرست منتشر شده در سایت اینترنتی بخش نهادهای خیریه بین‌المللی نخست وزیری جمهوری آذربایجان نشان می‌دهد که در حال حاضر ۲۴ موسسه و نهاد باصطلاح خیریه آمریکایی با اسامی نظیرKaunterpart،(EF)، (World HOPE)، Qlobal Sors Net ، (CHF) ، VAAD LEATSALA ، Projekt Harmony ، (ACTR/ACCELS) ، (SC) ، Uşaqların Xilası ، ADRA ، (RI) ، (İREX)، (ABA- CEELI) در جمهوری آذربایجان آزادانه فعالیت می‌کنند. حتی نهادهای بدنام و صهیونیستی نظیر ماشاو و سوروس نیز به بهانه فعالیت‌های انساندوستانه در جمهوری آذربایجان حضور دارند، البته هدف واقعی خیلی از آنها چیزی غیر از کمک به مردم جمهوری آذربایجان است.
در صورتیکه جمهوری آذربایجان خود را بی نیاز از کمک‌های بشردوستانه می‌داند طبیعتاً باید تعداد این نهادها کاهش می‌یافت نه افزایش. در زمان مناقشه قره باغ که مردم جمهوری آذربایجان نیاز مبرمی به کمک‌های بشر دوستانه داشتند و کمیته امداد امام خمینی خالصانه به حمایت از مردم جمهوری آذربایجان شتافته بود، خیلی از این نهادهای خیریه غربی و صهیونیستی که امروزه آزادانه در باکو جولان می‌دهند، مشغول حمایت از دشمنان جمهوری آذربایجان بودند.
از سوی دیگر افزایش ثروت در جمهوری آذربایجان بواسطه قراردادهای نفتی و گازی این کشور با کمپانی‌های استعماری غربی، واقعیتی انکار ناپذیر است، اما به علت عدم توزیع عادلانه ثروت، فقر در میان مردم این کشور و شکاف شدید طبقاتی وجود دارد و نهادهای بین‌المللی از جمله بانک جهانی اعلام کردند که چهل درصد از مردم جمهوری آذربایجان زیر خط فقر بسر می‌برند.
از این رو باید گفت آنچه جمهوری آذربایجان به عنوان بهانه عدم تمدید مجوز نمایندگی کمیته امداد و کلینیک طبی امام علی مطرح کرده، غیرمنطقی و بی اساس می‌باشد. واقعیت این است که فشارهای جمهوری آذربایجان در تعطیل کردن نمایندگی کمیته امداد امام خمینی، در راستای رویکرد سه سال اخیر این کشور برای تعطیلی و یا محدود کردن فعالیت‌های نهادهای ایرانی در باکو است، سیاستی که در چارچوب آن در دو سال اخیر هشت نفر از کارکنان اعزامی و دارای گذرنامه خدمتی نهادهای ایرانی نظیر رایزنی فرهنگی، نمایندگی دفتر مقام معظم رهبری، صداوسیما، جامعه المصطفی و سفارت یا از فرودگاه دیپورت شدند یا در هنگام بازگشت از مرخصی از ایران، از ورودشان به جمهوری آذربایجان ممانعت شده است.
علیرغم حمایت‌های استراتژیکی که ایران از جمهوری آذربایجان نظیر اتصال ارتباط زمینی نخجوان با جمهوری آذربایجان دارد، باکو خصوصاً در سالهای اخیر رویکرد اتحاد با دشمنان ایران اسلامی خصوصاً رژیم صهیونیستی را اتخاذ کرده و اقدامات ضد ایرانی نظیر همکاری با رژیم صهیونیستی در ترور دانشمندان هسته‌ای ایران، آزار و اذیت ایرانیان، پیشبرد سیاست پان آذریستی، وضع غیررسمی تحریم‌هایی فراتر از تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ایجاد مأمن برای گروهک و رسانه‌های قومگرای ضدایرانی را انجام داده است.
از آنجا که جمهوری آذربایجان هویت خود را در انکار فرهنگ مشترک خود با ایران تعریف کرده، همواره تلاش دارد در اذهان مردم خود ایران را به عنوان دشمن معرفی کند، از این رو امروز در رسانه‌های رسمی و غیررسمی، مدارس، دانشگاهها و مراکز آموزشی جمهوری آذربایجان، ایران به عنوان حامی و منجی ارمنستان کشوری که بیست درصد خاک آذربایجان را اشغال کرده، معرفی می‌شود، طبیعتاً فعالیت‌های گسترده نمایندگی کمیته امداد امام خمینی در پایتخت و شهرستانهای مختلف جمهوری آذربایجان، پوچی این ادعاها را نشان می‌داد، از این رو نیز مقامات آذری حاضر نیستند در مقابل رسانه‌ها و افکار عمومی به طور شایسته به قدردانی از فعالیت‌های کمیته امداد بپردازند یا مراسمی در این خصوص برگزار کنند، ارگانهای ذیربط جمهوری آذربایجان که برای تقدیر از فعالیت‌های باصطلاح خیریه نهادهای غربی با هم رقابت می‌کنند، برای تعطیل کردن نمایندگی کمیته امداد به روشهای غیر اخلاقی نظیر بستن آب، تهدید کارکنان محلی، تلاش برای جعل قرارداد اجاره محل نمایندگی کمیته امداد و عدم تمدید مجوز فعالیت آن تمسک جستند.
این رویکرد غیر منطقی از ۲ بعد به زیان جمهوری آذربایجان می‌باشد: اول اینکه بار دیگر به افکار عمومی این کشور ثابت کرد که رویکرد دولت باکو به سیاست‌های حمایتی ایران، عناد ورزی و ناسپاسی می‌باشد.
دوم اینکه توقف فعالیت‌های بشردوستانه کمیته امداد امام خمینی از بسیاری از جهات به زیان دولت باکو نیز می‌باشد، امروزه در جمهوری آذربایجان نهادهای باصطلاح خیریه عربی نظیر موسسات Ümumdünya İslam GənclərAssambleyasıو (IIRO) وابسته به عربستان سعودی، موسسه خیریه Asiya Müsəlmanları Komitəsi وابسته به کویت و موسسه خیریه Dar əl Bir وابسته به امارات متحده عربی فعالیت می‌کنند، موسسات رسمی یا شبکه‌های زیرزمینی وابسته به کشورهای عربی و غربی با فعالیت‌های به ظاهر خیریه، بسیاری از جوانان این کشور را فریب داده و آنها را به عضویت فرقه‌های ضاله و تروریستی نظیر وهابیت و تکفیری درآورده‌اند. گروههای تروریستی وهابی که امروز از جمهوری آذربایجان عازم سوریه شدند و در قالب “جیش الله” و “برادران جنگل” تهدید کردند که علیه دولت الهام علی اف نیز فتوای جهاد خواهند داد، همانهایی هستند که توسط نهادهای باصطلاح خیریه غربی و عربی سازماندهی شده‌اند، طبیعتاً فعالیت‌های شفاف و بدون چشم داشت کمیته امداد امام خمینی سدی در برابر این فعالیت‌های مخرب بود و تصادفی نیست که پس از کاهش فعالیت‌های نمایندگی کمیته امداد در دو سال اخیر، تعداد آذریهایی که به علت نیازهای مادی جذب گروه‌های وهابی و تکفیری شده‌اند، افزایش یافته است.
شکی نیست که امروزه فعالیت‌های نهادهای بشردوستانه و خیریه یکی از ابزارهای دیپلماسی عمومی است که بسیاری از کشورهای پیشرو در جهان به آن اولویت داده و بودجه اختصاص می‌دهند، فعالیت این نهادها نمادی از وجود روابط دوستانه و انسانی میان کشورها و گره گشای برخی از مشکلات فیمابین در روابط می‌باشد. وزرات امور خارجه کشورمان در آبان سال ۹۰ با تاسیس مرکز دیپلماسی عمومی بر اهمیت این نوع دیپلماسی اذعان کرد، از این رو انتظار می‌رفت که متفاوت از رویکرد گذشته، وزارت امور خارجه و سفارت کشورمان بجای غیرسیاسی جلوه دادن تعطیلی نمایندگی کمیته امداد، عقبه رویکردهای ضد ایرانی باکو را در نظر می گرفتند و مطالبات و اقدامات جدی برای ادامه فعالیت نمایندگی کمیته امداد امام خمینی که با فعالیت‌های انساندوستانه‌اش، هر چه بیشتر نام امام خمینی را در میان مردم جمهوری آذربایجان زنده نگه می‌داشت، انجام می‌دادند. چه اینکه بر اساس تجربیات گذشته در روابط تهران و باکو اصرار برای عادی جلوه دادن مسائل، نه مشکلات را حل کرده نه باعث توقف اقدامات ضد ایرانی جمهوری آذربایجان شده است. طبیعتاً نگاه رسمی و سیاسی به فعالیت‌های نمایندگی کمیته امداد در جمهوری آذربایجان باید با نگاه کوچه و بازاری متفاوت باشد، کما اینکه فعالیت‌های کمیته امداد امام خمینی در جمهوری آذربایجان نیز نه فعالیتهای سنتی بشردوستانه، بلکه خدمات پزشکی و اجرای طرحهای خودکفایی در محل بوده است.
امروزه بسیاری از کشورهای جهان که حتی در داخل با مشکلات اقتصادی نیز مواجه هستند، در راستای دیپلماسی عمومی و حمایتی، به فعالیت‌های بشردوستانه در دیگر کشورها می‌پردازند،از این رو نیز تصادفی نیست که امروزه تعداد زیادی از نهادهای بشردوستانه کشورهای غربی و آسیایی نظیر کره جنوبی و ژاپن در سایه حمایت سفارتخانه‌هایشان در جمهوری آذربایجان حضور دارند.
جالب اینکه نیاز کشورهای مذکور به ارتباطات مردمی و دیپلماسی عمومی در جمهوری آذربایجان در مقایسه با نیاز ایران بسیار کمتر است، چرا که علیه آن کشورها در جمهوری آذربایجان نه تنها تبلیغات منفی و سیاهه نمایی وجود ندارد بلکه تبلیغات مثبت نیز انجام می‌شود، اما علیه تهران در جمهوری آذربایجان آشکارا سیاست ایران ستیزی در رسانه‌های رسمی و غیر رسمی دنبال می‌شود و از این رو جمهوری آذربایجان باید یکی از اولویت‌های ایران در استفاده از ابزارهای دیپلماسی عمومی باشد، در چنین شرایطی انتظار می‌رود اکنون که با ناسپاسی باکو، نمایندگی کمیته امداد در جمهوری آذربایجان تعطیل شده است، درخواست مردم نجیب و ایران دوست جمهوری آذربایجان برای ادامه خدمات بشردوستانه نمایندگی کمیته امداد با تاسیس شعبه‌ای در منطقه مرزی بیله سوار اجابت شود، شعبه‌ای که با ارائه خدمات پزشکی ارزان قیمت می‌تواند هزینه‌های خود را نیز اداره کند. /انتهای پیام/خ

منبع : خبرگزاری فارس، لینک : https://www.farsnews.ir/printnews/13921114000579